KEOP 6.1.0/A

A 2010/2011.es tanévben iskolánk megnyerte az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Program támogatási rendszere keretében benyújtott, KEOP-6.1.0/A/09-2010 jelű, „A fenntartható életmódot és az ehhez kapcsolódó viselkedésmintákat ösztönző kampányok” pályázatot. A pályázat lebonyolításához felhasználható összeg 5 210 000 Ft. Ebből a nyert támogatás összege 4 949 500 Ft. A szemléletformáló rendezvény két nap, április 21-én és június 14-én került lebonyolításra. Szemléletformáló előadások és csoportfoglalkozások színesítették a napot. Az előadások filmvetítéssel kezdődtek, majd a látottak alapján egy előadó a fenntartható fogyasztásról, a környezetszennyezés hatásáról, megakadályozásáról, a fenntartható közlekedésről, a megújuló energiaforrások kihasználásának lehetőségéről, valamint a biogazdálkodásról beszélgetett a gyerekekkel. Szó volt még a fenntartható életmódról otthonunkban és az iskolában, a környezetkímélő megoldásokról és termékekről. Az előadó vetített film és a közreadott kiadvány alapján a felhívta a gyerekek figyelmét a saját és környezetük életmódjában és fogyasztási szokásaiban a fenntarthatósággal ütköző elemekre, és azok megváltoztathatóságának lehetőségire. Az előadást csoportfoglalkozások váltották. A csoportvezetők irányításával ökológiai lábnyomszámítással kezdődött, az ökológiai lábnyomteszt elemzésével, majd kötetlen beszélgetéssel folytatódtak a foglalkozások. A beszélgetés célja az volt, hogy formálják a gyerekek felelősségérzetét a környezetünkért. A beszélgetés közben a témához kapcsolódó kreatív alkotásokat készítettek tanulóink. Közben az egészséges táplálkozást népszerűsítő tízórait kaptak diákjaink.

A programot színesítette, hogy az első alkalommal egy rajz, a második alkalommal pedig egy fotópályázatot hirdettünk „Ne pazarolj” címmel. Téma a mindennapjaink környezetkárosító, pazarló életmódjának és fogyasztási szokásainak a bemutatása volt. Az elkészített műveknek be kellett mutatniuk, hogy hogyan lehet megakadályozni a családon belül a mindennapi életünk során, hogy ne pazaroljuk el a létfenntartásunkhoz szükséges alapvető elemeket. Ötletes alkotások érkeztek. A rajzpályázat győztese, Szabó Fanni 8.a osztályos tanuló egy értékes kerékpárt, a fotópályázat nyertese, Hajma Ágnes 6.c osztályos tanuló pedig egy digitális fényképezőgépet vehetett át fődíjként.

A pályázatba foglalt tevékenységek megvalósítása a Science Consulting Kft. közreműködésével zajlott.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.

Szabó József
pályázati kapcsolattartó